A car is stopped for a traffic signal. When the light turns green, the car accel
ID: 1778945 • Letter: A
Question
A car is stopped for a traffic signal. When the light turns green, the car accelerates, increasing its speed from 0 to 5.71 m/s in 0.864 s. What is the magnitude of the linear impulse experienced by a 74.8 kg passenger in the car during this time? (in kg*m/s) A: 1.67 x1021 -B: 1.95x102| -C: 2.28x102| -D: 2.67x10-E: 3.12x102|-F: 3.65x10-G: 4.27x102||-H: 5.00×102 Submit Answer Tries 0/3 What is the average force experienced by the passenger? (in N) A: 1.04x102 OB: 1.30x102C: 1.62x102OD: 2.02x102 OE: 2.53x102OF: 3.16x102G: 3.95x102OH: 4.94x102 Submit Answer Tries 0/3Explanation / Answer
Given
Mass of the passenger m = 74.8 Kg
Initial velocity v1 = 0 m/s
Final velocity v2 = 5.71 m/s
Time period t = 0.864 s
Solution
i)
Impulse
J = mv
J = m (v2 – v1)
J = 74.8 (5.71-0)
J = 427.108 Kgm/s
J = 4.27 x 102 kgm/s
Answer is G: 4.27 x 102
ii)
Force experience by the car
F = ma
F = mv/t
F = J/t
F = 4.27 x 102 / 0.864
F = 494.3 N
F = 4.94 x 102 N
Answer is H: 4.94 x 102
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.