Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 37.7 kg girl and a 55.0 kg boy are on the surface of a frozen lake, 13.5 m apa

ID: 1415023 • Letter: A

Question

A 37.7 kg girl and a 55.0 kg boy are on the surface of a frozen lake, 13.5 m apart. Using a rope, the girl exerts a horizontal 4.35 N force on the boy, pulling him toward her. Calculate the magnitude of the girl's acceleration.

---

Two forces F1 and F2 are acting on a mass M=6.0 kg. The force F1 = 7.0i + 4.0j + 6.0k, in N. The acceleration of the mass is given by a = 2.0i + 5.0j + 2.0k, in m/s2. Calculate the magnitude of F2.

---

A 3.62 kg block located on a horizontal frictionless floor is pulled by a cord that exerts a force F=10.1 N at an angle = 28.5° above the horizontal, as shown.

https://s4.lite.msu.edu/enc/84/0dd6057671833d8423fb68e21446c539d3805ff5962926fae3b5fa0b19999e35cbdb176910d6ba90ec1dfb34cc31a9537575e8bb144917de75024f6d8f8dd1a66e327fd9f40ee411e660b8768e5cdf7f9ce3a9c2c045ab86ed7f657d3bef7e95f21be833a7fccffdaaed554a6d8be3ab.gif

What is the speed of the block 4.30 seconds after it starts moving?

--

A 2.53 kg mass is suspended from a string which is pulled upward. The mass accelerates upwards with an acceleration of 2.50 m/s2. What is the tension in the string?

---

A pendulum has a length L = 1.30 m. It hangs straight down in a jet plane about to take off as shown by the dotted line in the figure.

https://s4.lite.msu.edu/enc/82/0dd6057671833d84c67c8f7a5f509f7d8bc32e2000317f8c6216b8bdb48399b127b1f21303097237d12887f7a1df917bceabec42619cb02975024f6d8f8dd1a625a881ebb72c870fc42152ef08a5cfa05f2cbb24ea64fc0150e7ebe448d2cd4d3683fa4ee344995c.gif

As the jet accelerates uniformly during take-off, the pendulum deflects horizontally by D = 0.370 m to a new equilibrum postion. Calculate the magnitude of the plane's acceleration.

---

Two blocks are in contact on a frictionless table. A horizontal force F is applied to M2, as shown. If M1 = 1.90 kg, M2 = 3.78 kg, and F = 5.30 N, find the size of the contact force between the two blocks.

https://s4.lite.msu.edu/enc/85/cce3a5b6449855ac40c06776fb363f92772fc04ce911cbda738c9cac60be52a36a5accac63578b1d4049e92b07416b137afd071deaebea77ea56cfe07f18fb0b8c98d43bb92e2804e0be0f57923894774b95707992c51aee0b097932360e6affc0f610a23ef17253d22aa70e60af4879.gif

If instead an equal but oppositely directed force is applied to M1 rather than M2, find the size of the contact force between the two blocks.

---

Four blocks are on a horizontal surface.

https://s4.lite.msu.edu/adm/randomlabel.png?token=1465488972_23569_2

The blocks are connected by thin strings with tensions Tx, Ty, Tz. The masses of the blocks are A=40.0 kg, B=14.0 kg, C=13.0 kg, D=40.0 kg. Two forces, F1=51.0N and F2=83.0N act on the masses as shown. Assume that the friction between the masses and the surface is negligible and calculate the tension Ty.

---

Two blocks are arranged as shown. The pulley can be considered to be massless, and friction is negligible. M1 is four times more massive than M2.

https://s4.lite.msu.edu/enc/82/c19eb57f8b481975ac1aa94e6f512509d3805ff5962926facce5bf0cec25133301645ac796a1521ccdf32cc479bbf5e5c595304f1b54514175024f6d8f8dd1a6c943f9d6673512512079782d037e738834d70df09ac5f6e1381e537f3eb4dfb9c75ef59e7c6080bf.gif

If the system is released from rest, how far will M1 travel in 0.919 s?

---

A frictionless pulley with zero mass is attached to the ceiling, in a gravity field of 9.81 m/s2. Mass M2 = 0.25 kg is observed to be accelerating downward at 1.8 m/s2.

https://s4.lite.msu.edu/enc/81/9055c1a9f0a4a4335e13af74bf73b857ffbe0ec01c98bd0a1fd7132711e15bd52b9038e3fad1cc8becf777480f5785dd918e5c6f0fc53acf41a42f2c52af377f6c03f035ed31115b05771f57d6d3b5609dba2e78fe6a86de1657767547e9c16111497663fc657158.gif

Calculate the mass M1.

---

The coefficent of static friction between the floor of a truck and a box resting on it is 0.30. The truck is traveling at 80.1 km/hr. What is the least distance in which the truck can stop and ensure that the box does not slide?

Explanation / Answer

1)

acceleration of girl

a = F/m = 0.11538 m/s^2

2)

F1 + F2 = ma

F2 = ma -F1

F2 = 5i + 26 j + 6 k N

3)

Fcos theta = ma

a = Fcos theta /m

a = 2.45m/s^2

V = a xt = 10.535 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote