A 45 g golf ball is hit by a 150 g driver with an impulsive force of 6000 N for
ID: 1415568 • Letter: A
Question
A 45 g golf ball is hit by a 150 g driver with an impulsive force of 6000 N for 0.5ms. The ball initially travels at an angle of 25 degrees above the horizontal a) The speed of the golf ball just after impact by the driver is ______ m/s. b) Assuming no air resistance or other rotational effects, the ball will go to a maximum height of ____ m. c) The work done by gravity on the ball to reach its maximum height is ___ J. d) The speed of the ball at its maximum height is____ e) assuming no air resistance the kinetic energy of ball when lands is ___ J f) max potential energy of ball is ___ J
Explanation / Answer
(a)
For ball,
Final momentum - Initial momentum = impulse force = F*delta_t = 6000N*0.5 ms
Final moentum = m*v=3
Speed of of the ball,
v' =3/0.045=66.67m/s
(b)
Vertical speed
Vy = v*sin 25 = 28.17
vertical height
h = vy^2/2*g = 40.46 m/s
(c)
Work done by gravity = m*g*h = 0.045*9.81*40.46 =17.86 J
(d)
Speed of the ball will be original horizontal speed = v*cos 25 =60.42 m/s
(e)
It is same as answer in (c) [ using conservation of energy law)
(f)
Max potential energy is same as (c).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.