A 45 g ball is dropped from rest from a height of 2.4 m. It bounces off the floo
ID: 2304927 • Letter: A
Question
A 45 g ball is dropped from rest from a height of 2.4 m. It bounces off the floor and rebounds to a maximum height of 1.9 m. If the ball is in contact with the floor for 0.034 s, what is the magnitude (in N) and direction of the average force exerted on the ball by the floor during the collision? A 45 g ball is dropped from rest from a height of 2.4 m. It bounces off the floor and rebounds to a maximum height of 1.9 m. If the ball is in contact with the floor for 0.034 s, what is the magnitude (in N) and direction of the average force exerted on the ball by the floor during the collision?Explanation / Answer
From V2=Vo2+2gh
WHen it reaches ground
V1=sqrt[2*9.81*2.4]
V1=6.862 m/s
When it rebound to maximum height
V2=sqr[2*9.81*1.9]
V2=6.106 m/s
Impulse
I= m(V2-(-V1))=0.045(6.106-(-6.862))
I=0.58354 Kg-m/s
the average force exerted on the ball by the floor during the collision is
F=0.58354/0.034
F=17.163 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.