Below is a problem a friend got and they got the answer wrong. On chegg they sol
ID: 1416090 • Letter: B
Question
Below is a problem a friend got and they got the answer wrong. On chegg they solve it exactly the same way.
I BELIEVE it is wrong because
They don't account for gravity which would be F=M*a = .60kg * 9.81 = 5.886
The wrong answer 29.1+ 5.88 = 34.98
Your friend is catching a falling basketball after it has passed through the basket. Her hands move straight down while catching the ball. It takes about 0.10 s for the player to lower her hands to stop the ball. Assume the mass of the ball is 0.60 kg, and that the ball has fallen a vertical distance of 1.2 m before reaching the player's hand. Part A Determine the average force that her hands exert on the ball while catching it.
coben V. t =01 sec : rinExplanation / Answer
as ball comes down 1.2 m so its speed will be v then
m v^2 /2 = m gh
v = sqrt(2gh) = sqrt(2 x 9.81 x 2) = 4.85 m/s
vf = 0
t = 0.1s
a = (Vf - v)/ t = 48.5m/s^2
on ball in vertical direction,
F - mg = ma
F = mg + ma = 0.6 (9.81 + 48.5) = 35 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.