A block of dry ice is attached to a brink by a massless string. The system is pu
ID: 1416499 • Letter: A
Question
A block of dry ice is attached to a brink by a massless string. The system is pushed across a slate tabletop with a horizontal force, so that the system has a constant speed of 10 m/s. The dry ice floats on a cushion of gas so that friction between the ice and the table is negligible. The coeffecient of kinetic friction between the brink and the table is muK = 0.75.
a. Find the power that must be supplied by the hand to keep the system moving at v = 10 m/s.
b. The hand suddenly stops pushing on the system. The ice and brink system gradullay slow and them come to a complete stop. How far does the system slide after the hand stops pushing?
Explanation / Answer
a) Force that must be applied to mantain constant speed, F = mue_k*N
= 0.75*20*9.8
= 147 N
so, Power supplied = F*v
= 147*10
= 1470 Watts <<<<<---------ANswer
b) Frictional force acting on the system = 147 N
Now Apply , Workdone by friction = change in kinetic energy of the system
F*d*cos(180) = 0.5*(m1+m2)**(vf^2 - vi^2)
-F*d = -0.5*(m1+m2)*vi^2
d = 0.5*(m1+m2)*vi^2/F
= 0.5*(20+10)*10^2/147
= 10.2 m <<<<<<<---------ANswer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.