A block is released from rest at the top of an inclined 6.20 m long. The angle o
ID: 1465102 • Letter: A
Question
A block is released from rest at the top of an inclined 6.20 m long. The angle of the incline with respect to the horizontal direction is and the coefficient of kinetic friction between the block and the surfaces (incline and horizontal) is . The block slides along the incline with constant velocity and continues moving along the horizontal surface until it comes to rest. Using the work-energy theorem, Determine:
a) The speed reached by the block at the bottom of the incline.
b) The displacement of the block along the horizontal surface
Explanation / Answer
if block was released from rest from the top position then it will acquire velocity as it comes down which can be calculated using work-energy theorem -
mgh = 0.5 mv2
v2 = 2gh
v2 = 2g*L cos theta
v2 = 2*9.8*6.20 cos theta
v2 = 121.52 cos theta
b> work done against friction willl be equal to kinetic energy of the block at the bottom-
u*mg*s = 0.5*m*121.52 cos theta
s = 6.2 cos theta/u
where u = coefficient of friction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.