A block is on a frictionless table, on earth. The block accelerates at 3.3 m/s 2
ID: 1436257 • Letter: A
Question
A block is on a frictionless table, on earth. The block accelerates at 3.3 m/s2 when a 80 N horizontal force is applied to it. The block and table are set up on the moon. The acceleration due to gravity at the surface of the moon is 1.62 m/s2. The weight of the block on the moon is closest to:
A block is on a frictionless table, on earth. The block accelerates at 3.3 m/s2 when a 80 N horizontal force is applied to it. The block and table are set up on the moon. The acceleration due to gravity at the surface of the moon is 1.62 m/s2. The weight of the block on the moon is closest to:
30 N 25 N 34 N 39 N 20 NExplanation / Answer
39 N
given data
W = 80 N
a = 3.3 m/s^2
g_moon = 1.62 m/s^2
let m is the mass of the block.
Apply, F = m*a
==> m = F/a
= 80/3.3
= 24.24 kg
weight of te block on the moon, W = m*g_moon
= 24.24*1.62
= 39.3 N (close to 39 N )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.