The potential energy of a 0.20-kg particle moving along the X axis is given by U
ID: 1416855 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
3) U(x) = 8 x^2 + 2x^4
at x = 1
U(1) = 10 J, KE (1) = 0.5 m v^2 = 0.5*0.20*25 = 2.5 J
Total mech energy = T = 10 + 2.5 = 12.5 J = remains conserved
x = 0, P(0) = 0, KE(0) = 0.5*0.2 *v^2
energy conservation gives
0 + 0.5*0.20* v^2 = 12.5
v^2 = 125
v = 11.48 m/s
b) Force F = - dU/dx = - 16 x - 8 x^3
at x = 1, force acting on particle
F(1) = - 24 N
m a = - 24
a = acceleration = - 24/0.20 = - 120 m/s^2
4) As the collision is completely inelastic, the two blocks stick together after impact. Therefore we can treat them as a single block of mass 6.0 kg after impact. We first need to find the velocity of the 6.0 kg block after impact, and we need to do this using conservation of momentum: Momentum is always conserved in a collision. And momentum is mass times velocity.
Momentum of Block A before
= (2.0 kg)(50 m/s) = 100 kg m/s
Momentum of block B before
= (4.0 kg)(-25 m/s) = -100 kg m/s
Total momentum before collision
= 100 kg m/s + -100 kg m/s
= 0 kg m/s.
Therefore the total momentum after the collision must also be 0 kg m/s, which means the velocity of the 6.0 kg block after impact must be 0 m/s.
As kinetic energy is given by K = 1/2 mv², this means the kinetic energy after the collision is 0 J, and therefore all kinetic energy is lost. So the total kinetic energy lost is the sum of the kinetic energies of blocks A and B before the collision.
Kinetic energy of block A
= 1/2 (2.0 kg)(50 m/s)²
= 2500 J
Kinetic energy of block B
= 1/2 (4.0 kg)(25 m/s)²
= 1250 J.
Kinetic energy lost
= 2500 J + 1250 J
= 3750 J.
5)think this problem can easily be done through integration since you know that the derivative of angular velocity is angular acceleration and the derivative of angular position is angular velocity. So therefore:
omega(t) = 2t^3 rad/s + C
Since wheel starts from rest, C = 0
theta(t) = (t^4)/2 + D
D = 0 since the wheel has not started rotating at time t = 0.
Therefore time taken = 62.83 rad = t^ 4/2
Timetaken = 3.3 sec
6 ) just as linear motion can be described by x(t) = x0 + v0*t + 1/2*a*t^2, we can use the equation
phi(t) = phi0 + omega0 * t + 1/2 * alpha * t^2
for the angular position (phi) as a function of time (t), where phi0 is the initial angular position, omega0 is the initial angular velocity, and alpha is the angular acceleration.
We have: phi0 = 0, omega0 = 18rad/s, and alpha = -2 rad/s/s.
Note that because the angular velocity is zero after 9 seconds ( 18 rad/s / (2 rad/s/s) ), we have
phi( 9 s) = 0 + 18 rad/s * 9 s - 1rad/s^2 * (9s)^2 = 81 rad.
In revolutions, this is 81 rad / (2 pi rad/revolution) ~ 12.9 revolution
7) F = 4.2i + 3.7j + 1.2k N
r = 3.3i + 0j + 0k m
Torque = F cross r = 12k N*m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.