A ramp is 18 m long and 4.5 m high. What force Parallel to the is required to a
ID: 1416919 • Letter: A
Question
A ramp is 18 m long and 4.5 m high. What force Parallel to the is required to a 25 kg box to the top of the ramp if is neglected? A pulley system lifts a 1345 N weight a distance of 0.975 m. A man pulls on the rope with a force of 375 N. How far must he pull the rope to lift the weight? A person must move a large stone in her backyard. She gets a 3.5 m long plank to use as a lever, and wedges one end of the plank under the large stone. A smaller stone, 0.75 m from the larger stone serves as the fulcrum. If the large stone starts to move when she pushes down with a force of 210 N, what is the weight of the large stone?Explanation / Answer
13) Force parallel to ramp = 25 * 9.8 * (4.5/18)
= 61.25 N
14) far must he pull = 1345 * 0.975/375
= 3.497 m
15) Here, 210 * 2.75 = W * 0.75
=> W = 770 N -----------------> weight of larger stone
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.