Chapter 22, Problem 19 A rectangular loop of wire with sides 0.220 and 0.407 m l
ID: 1416969 • Letter: C
Question
Chapter 22, Problem 19 A rectangular loop of wire with sides 0.220 and 0.407 m lies in a plane perpendicular to a constant magnetic field (see part a of the drawing). The magnetic field ha a magnitude of 0.673 T and is directed parallel to the normal of the loop's surface. In a time of 0.252 s, one-half of the loop is then folded back onto the other half, as indicated in part b of the drawing. Determine the magnitude of the average emf induced in the loop. xxX (al Number the tolerance is +/-3% Click if you would like to Show WorlA Units V/m uestion: Wb rad/sExplanation / Answer
Problem 19) We know that emf induced is change in magnetic flux
e=-d/dt
where =BA since area vector and magnetic field vectors are parralel here
A=0.220*0.407=0.08954 m2
B=0.673 T
Now area is reduced to half Anew=A/2
change in time=0.252 sec
e=-d/dt
e=- B * d A/dt
e= -(0.673) * (A/2-A)/dt
e=(0.673 * A)/2 *0.252
e=(0.673 * 0.08954)/(2 *0.252)
e=0.11956 V
Problem 67) P=1.86 * 106 W
Total resistance=R=4.9 * 10-2 *5.4= 0.2646 ohms
I=P/V=1.86 * 106/1600
I=1125 A
Plost=I2R=1125 *1125 *0.2646=334884.375 W
ii) The current will be reduced by a factor of 1/100, so the power lost in the wires will be reduced by a factor of 10^-4,
Plost new= Plost * 10-4=33.4884 W
GOOD LUCK!!!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.