Chapter 22, Problem 1 from Physics for Scientists and Engineerswith Modern Physi
ID: 1669253 • Letter: C
Question
Chapter 22, Problem 1 from Physics for Scientists and Engineerswith Modern Physics (4th)I am having trouble doing this problem, here is thequestion
A uniform electric field of magnitude 5.8*10^2 N/C passesthrough a circle of radius 13 cm. What is the electric flux throughthe circle when its face is A.) perpendicular to field lines
B.) at 45 degrees to the field lines
C.) parallel to the field lines
Explanation / Answer
flux = E field * area * cosine of angle so . (a) flux = 580 * *0.132 cos0 = 30.79 N-m2 /C . (b) flux = 580 * *0.132 cos45 = 21.77 N-m2 / C . (c) flux = 580 * *0.132 cos90 = 0Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.