Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 22, Problem 07 GO Refer to the drawing that accompanies Check Your Under

ID: 1583055 • Letter: C

Question

Chapter 22, Problem 07 GO Refer to the drawing that accompanies Check Your Understanding Question 14. Suppose that the voltage of the battery in the circuit is 2.2 V, the magnitude of the magnetic field (directed perpendicularly into the plane of the paper) is 1.1 T, and the length of the rod between the rails is 0.30 m. Assuming that the rails are very long and have negligible resistance, find the maximum speed attained by the rod after the switch is closed. Rod B (into paper) xxXXXx Switch Conducting rail Number Units

Explanation / Answer

emf = E = 2.2 V

MAGNETIC FIELD = B = 1.1 T

length = l = 0.3 m

     e = v B L

velocity = v = e / B L =2.2 / 0.33 = 6. 67 m/sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote