Chapter 22, Problem 069 Your answer is partially correct. Try again. Two particl
ID: 1572804 • Letter: C
Question
Chapter 22, Problem 069 Your answer is partially correct. Try again. Two particles, each with a charge of magnitude 12.3 nc, are at two of the vertices of an equilateral triangle with edge length 3.8 m. What is the magnitude of the electric field at the third vertex if (a) both charges are positive and (b) one charge is positive and the other is negative? (a) Number T.ooo0001633 (b) Number Lo000000943 Answer * 1: the tolerance is +/-2% /C or V/m Answer * 2: the tolerance is +/-2% Question Attempts: UnlimitedExplanation / Answer
a)
When both charges are positive,
Enet = 2E*cos(30 deg)
where, E = k*q/r^2
So, E = 9*10^9*(12.3*10^-9)/(3.8^2)
= 7.67 N/C
So, Enet = 2*7.67*cos(30 deg)
= 13.28 N/C <-------answer
b)
Wen one of them is negative,
Enet = 2*E*cos(60 deg)
= 2*7.67*cos(60 deg)
= 7.67 N/C <---------- answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.