Suppose the space shuttle is in orbit 310km from the earths surface, and circles
ID: 1417050 • Letter: S
Question
Suppose the space shuttle is in orbit 310km from the earths surface, and circles the earth about once every 90.7 minutes. Find the centripetal acceleration of the space shuttle in its orbit. Express your answer in terms of g, the gravitational acceleration at the earths surface. Suppose the space shuttle is in orbit 310km from the earths surface, and circles the earth about once every 90.7 minutes. Find the centripetal acceleration of the space shuttle in its orbit. Express your answer in terms of g, the gravitational acceleration at the earths surface.Explanation / Answer
Radius of Earth = 6,380 kilometres (approx), so if we assume that the orbit is a circular one (unlikely in practice), it will have a radius (r) of 6380 + 310 = 6690km.
The angular velocity (w) of the shuttle is 2*pi/(90.7*60) = 1.154*10^-3rad/s
centripetal accn is r*w^2 = (6690*10^3)*(1.154*10^-3)^2 = 8.909m/s^2
g = 9.81, so 8.909m/s^2 corresponds to 8.909/9.81 = 0.908g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.