An object of mass M = 4.00 kg is attached to a spring with spring constant k = 1
ID: 1417183 • Letter: A
Question
An object of mass M = 4.00 kg is attached to a spring with spring constant k = 176 N/m whose unstretched length is L = 0.140 m , and whose far end is fixed to a shaft that is rotating with an angular speed of = 2.00 radians/s . Neglect gravity and assume that the mass also rotates with an angular speed of 2.00 radians/s as shown. (Figure 1) When solving this problem use an inertial coordinate system, as drawn here. (Figure 2)
Part A
Given the angular speed of = 2.00 radians/s , find the radius R() at which the mass rotates without moving toward or away from the origin.
Express your answer in meters.
Explanation / Answer
mass m=4 kg
spring constant K=176 N/m
streached length L=0.140 m
this concept belongs to the work energy and power
first we find the velocity
according to the work energy therom
w=1/2mv^2-1/mu^2
1/2KL^2=1/2mv^2
1/2*176*[0.14]^2=1/2 *4*v^2
v=0.8624 m/s
now we find the radius of the block
V=rW
0.8624=r*2
R=0.4312 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.