You are an industrial engineer with a shipping company. As part of the package-h
ID: 1417239 • Letter: Y
Question
You are an industrial engineer with a shipping company. As part of the package-handling system, a small box with mass 1.20 kg is placed against a light spring that is compressed 0.280 m. The spring has force constant 42.0 N/m . The spring and box are released from rest, and the box travels along a horizontal surface for which the coefficient of kinetic friction with the box is k = 0.300. When the box has traveled 0.280 m and the spring has reached its equilibrium length, the box loses contact with the spring.
Part A
What is the speed of the box at the instant when it leaves the spring?
Express your answer with the appropriate units
Part B
What is the maximum speed of the box during its motion?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
Here,
m = 1.20 Kg
compression , x = 0.280 m
spring constant , k = 42 N/m
uk = 0.300
part A)
let the speed of the box is v
Using conservation of energy
0.5 * m * v^2 = 0.5 * k * x^2 - uk * m * g * x
0.5 * 1.20 * v^2 = 0.5 * 42 * 0.280^2 - 0.3 * 1.20 * 9.8 * 0.280
solving for x
x = 1.05 m/s
the speed of block is 1.05 m/s
b) for the maximum speed of the box
u * m * g - k * x = 0
0.3 * 9.8 * 1.20 - 42 * x =0
x = 0.084 m
0.5 * m * v^2 = 0.5 * k * (x2^2 - x1^2) - uk * m * g * x
0.5 * 1.20 * v^2 = 0.5 * 42 * (0.280^2 - 0.084^2) - 0.3 * 1.20 * 9.8 * (0.280 - 0.084)
solving for v
v = 1.16 m/s
the maximum speed of the box is 1.16 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.