You are an industrial engineer with a shipping company. As part of the package-h
ID: 2031913 • Letter: Y
Question
You are an industrial engineer with a shipping company. As part of the package-handling system, a small box with mass 1.60 kg is placed against a light spring that is compressed 0.280 m. The spring has force constant 45.0 N/m . The spring and box are released from rest, and the box travels along a horizontal surface for which the coefficient of kinetic friction with the box is ?k = 0.300. When the box has traveled 0.280 m and the spring has reached its equilibrium length, the box loses contact with the spring.
Part A
What is the speed of the box at the instant when it leaves the spring?
Part B
What is the maximum speed of the box during its motion?
Explanation / Answer
(A) Applying energy conservation,
Work done by friction + work done by spring = change in KE
(- uk m g d) + (k d^2 / 2) = m v^2 /2 - 0
-(2 x 0.3 x 1.60 x 9.8 x 0.280) + (45 x 0.280^2) = 1.60 v^2
v = 0.75 m/s ....Ans
(B) max speed will be at equilibrium position,
k x = uk m g
45 x = (0.30)(1.60)(9.80)
x = 0.105 m
Applying energy conservation again,
(-0.3 x 1.60 x 9.8 x 0.105) + (45 x (0.280^2 - 0.105^2) /2) = 1.60 v^2 / 2
v = 1.13 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.