You are an industrial hygienist conducting personal sampling on a worker who is
ID: 889364 • Letter: Y
Question
You are an industrial hygienist conducting personal sampling on a worker who is overseeing a production process involving use of acetone (Note: The Occupational Safety and Health Administration has established a Permissible Exposure Limit of 1000 parts per million (ppm) of acetone). You are able to measure the following exposures:
700 ppm for 3 hours
1300 ppm for 2 hours
900 ppm for 3 hours
What is the calculated TWA? What would you tell plant management in terms of exposure to acetone and compliance with the PEL?
Explanation / Answer
TWA = (CaTa + CbTb + ... + CnTn) Tn
Here, Ca = 700 ppm and Ta 3 hours
Cb = 1300 ppm and Tb =2 hours
Cc = 900 ppm and Tc = 3 hours
Time-Weighted Average = 700 ppm x 3 hr + 1300 ppm x 2 hr + 900 ppm x 3 hr /8 hr
= 925 ppm
Permissible Exposure Limit PEL = 1000 parts per million (ppm)
Since 925 ppm is less than 1000 ppm, the 8-hour TWA exposure is acceptable.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.