A rock is thrown vertically upward from the edge of a cliff. The rock reaches a
ID: 1417366 • Letter: A
Question
A rock is thrown vertically upward from the edge of a cliff. The rock reaches a maximum height of 10.0 m above the top of the cliff before failing to the base of the cliff, landing 8.00 s after it was thrown. How high is the cliff? Between takeoff and landing, an airplane accelerates at a constant from 250 km/h to 950km/h over 30 min. Right after 30 min acceleration, the pilot realizes something wrong with the engine, instantly decelerates to stop over 20mins. Find the total distance traveled by the plane.Explanation / Answer
(1)
h = 10.0 m
vf^2 = vi^2 + 2*a*h
0 = vi^2 - 2*9.8*10.0
vi = 14 m/s
Let the height of the cliff be h.
h = vi*t + 1/2*a*t^2
h = -14 * 8 + 1/2*9.8*8^2
h = 201.6 m
Height of the cliff, h = 201.6 m
(2)
250 km/h to 950 km/h
t = 30 min = 0.5 hr
Distance travelled during acceleration,
vf = vi + a*t
950 = 250 + a*0.5
a = 1400 km/h^2
vf^2 = vi^2 + 2*a*s1
950^2 = 250^2 + 2*1400*s1
s1 = 300 km
Distance travelled during acceleration,
vf = vi + a*t
0 = 950 - a*(20/60)
a = 2850 km/h^2
vf^2 = vi^2 + 2*a*s2
0^2 = 950^2 - 2*2850*s2
s2 = 158.3 km
Total distance travelled = s1 + s2
Total distance travelled = 300 + 158.3
Total distance travelled = 458.3 km
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.