A rock is launched from ground level at a speed of 25 m/s, 62 degrees above hori
ID: 1795416 • Letter: A
Question
A rock is launched from ground level at a speed of 25 m/s, 62 degrees above horizontal. Let x be the horizontal axis and y be the vertical axis, with up chosen to be postive.
(a) Calculate the components of its initial velocity:
Vix= Viy=
(b) What are the components of its acceleration?
ax= ay=
(c) What is the rock's speed when it reaches its highest point?
(d) The rock lands on top of a storage tank 3.6s after launch. Calculate the height of the tank. Show all work.
Explanation / Answer
Given that
rock launhed from ground with initial velocity vi = 25 m/s , projection angle is theta = 62 degrees with the horizontal
a)
Vix = Vi cos theta = 25cos62 m/s = 11.737 m/s
viy = vi sin theta = 25sin62 m/s = 22.074 m/s
b)
we know that in projectile motion the horizonal component of the velocity never change which is constant and the vertical component of velocity only changes so
the acceleration components are a(x) = 0 m/s2 and a(y) = -g = -9.8 m/s2
c) we know that when the rock reaches the highest point the vertical component of velocity become zero but horizontal componnet of velocity remains same
so the speed at highest point is V = sqrt(vix^2+viy^2) = sqrt(11.737^2+0^2)= 11.737 m/s
speed is v = 11.737 m/s
d)
from equations of motion
y -y0 = viy*t -0.5*gt^2
y = y0 +viy*t -0.5*gt^2
y = 0 + 22.074*3.6 - 0.5*9.8*3.6^2 m
y =15.9624 m
the height of the tank is h = 15.9624 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.