A road slopes upward so that it climbs 2 m for each 10 m of distance along the r
ID: 1417479 • Letter: A
Question
A road slopes upward so that it climbs 2 m for each 10 m of distance along the road. A car whose weight is 8 kN moves up the road at a constant speed of 20 m/s. Determine the minimum power. A 2 kg mass has potential energy of 2 J when it is how high above the ground? A 2 N weight has potential energy of 2 J when it is how high above the ground? Find the height of a 100 kg object if 5000 J was expended in lifting the object. A 5 kg mass has kinetic energy of 2.5 Joules. What's the speed of the object? A 5 N weight has kinetic energy of 2.5 Joules. What's the speed of the object? Car A has a mass of 500 kg and a speed of 90 km/hr. Car B has a mass of 1500 kg and a speed of 30 km/hr. What is the kinetic energy of car A relative to car B? Find the kinetic energy of a 1500 kg car moving at 90 km/hr. Find the speed of a 1500 kg car that has kinetic energy of 400 kJ. The height above the ground of a child on a swing varies from 75 cm at the lowest point to 150 cm at the highest point. Find the maximum speed of the child. The 3 kg head of an ax is moving at 40 m/s when it strikes a log. If the blade of the ax penetrates 15 mm into the log, find the average force the ax exerts on the log. The car of a roller coaster starts from rest 20 m above a reference level. If there is no friction or air resistance, find the car's speed 10 m above the reference level. Find the car's speed 15 m above the reference level. Find the car's speed at the reference level. Find the car's speed 25 m above the reference level.Explanation / Answer
Potential energy E = mgh
Where
m – mass of the object
g – Acceleration due to gravity
h – height of the object
51)
E =mgh
2 = 2x9.8xh
h = 0.1020 m
52)
E = mgh
Weight w = mg = 2
2 = 2h
h = 1 m
53)
Energy spent in lifting will be stored as potential energy
5000 = 100x9.8xh
h = 5.10 m
54)
Kinetic energy KE = ½ mv2
V is velocity and m is the mass
2.5 = 5v2/2
V = 1 m/s
55) w = mg = 5 N
m x 9.8 = 5
m = 0.5102 kg
Kinetic energy KE = ½ mv2
2.5 = 0.5102 x v2/2
V2 = 9.8
V= 3.13 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.