Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A river 108.0 m wide flows toward the south at 35.6 m/min. A girl on the west ba

ID: 2206047 • Letter: A

Question

A river 108.0 m wide flows toward the south at 35.6 m/min. A girl on the west bank wishes to reach the east bank in the least possible time. She can swim 108.0 m in still water in 1.15 min. (a) How long does it take her to cross the river? (b) How far downstream does she travel? (c) What is her velocity relative to land? (c-1) What is the Magnitude? (c-2) What is the direction south of east? (d) What is the total distance she travels? (e) How far must she swim if she wishes to travel straight across the river?

Explanation / Answer

a) She can do it in 1.95 minutes. b) (1.96 x 60) = 117 secs. (1.96 x 30.2) = 59.192m. downstream. c) Her swimming velocity = (100.2/117s), = 0.8564m/sec. The river's velocity = (30.2/60s) = 0.5033m/sec. Her velocity relative to the ground = sqrt. (.8564^2 + .5033^2) = 0.993m/sec. The direction she swims is atn. (.5033/.8564), = 30.45 deg., S of E. d) Total travel distance = (.993 x 117s) = 116.181m. e) She will need to angle upstream at 30.45 deg. relative to the west bank, to cross and land directly opposite.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote