A ring of diameter 7.00 cm is fixed in place and carries a charge of +5.00 µC un
ID: 1589009 • Letter: A
Question
A ring of diameter 7.00 cm is fixed in place and carries a charge of +5.00 µC uniformly spread over its circumference.
(a) How much work does it take to move a tiny +2.60-µC charged ball of mass 1.20 g from very far away to the center of the ring? (Assume the ball is moved along the axis of the ring.)
J
(b) Is it necessary to take a path along the axis of the ring? (I.e. is the amount of work done dependent on the path taken to bring the ball to the center of the ring?)
Yes No
Why?
This answer has not been graded yet.
(c) If the ball is slightly displaced from the center of the ring, what will it do? (Assume the displacement is along the axis of the ring.)
accelerate toward the ring accelerate away from the ring
What is the maximum speed it will reach?
m/s
Explanation / Answer
a) potential at centre of ring =V= kQ/r
work done =qV =kQq/r =9*109*5*10-6*2.6*10-6/0.07 =1.671 J
b) no
c) accelerate away from the ring
d) work done =1/2 mv2
1.671 =0.5*1.2*10-3 v2
v = 52.773 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.