A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 95.00kg and length L = 5.500m is sup
ID: 2094238 • Letter: A
Question
A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 95.00kg and length L = 5.500m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 1.900m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 3500kg is supported by the crane at a distance x = 5.300m from the left end of the bar.
Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807 m/s^2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Explanation / Answer
FOLLOW THIS
Ta = Tb + W? + W? = Tb + ( m? + m? ) g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.