Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object of mass, m, moves at a constant speed, v. in a circle of radius r. The

ID: 1417610 • Letter: A

Question

An object of mass, m, moves at a constant speed, v. in a circle of radius r. The centripetal force of the object is_________kg.m/s^2. The centripetal acceleration is given by a_c = v^2/r. Solve for v_________A 500.0-g tether ball rotates at a radius of 75 cm with a tangential speed of 5 m/s. Its centripetal acceleration is___________m/s^2. The tether ball in question #3 experiences a centripetal force of__________N. The tangential speed of a toy car traveling in a circle of radius 50 m is 10 m/s. Its angular speed is_________rad/s. The mass of the toy car in question #5 is 400 g. it experiences a centripetal force of_________N A satellite synchronized to rotate with the earth has tangential speed of_________m/s The moon rotates around the earth. The centripetal force of the moon is provided by the__________. The earth rotates around the sun. The centripetal force of the earth is provided by the__________. The centripetal force of the planets is provided by the____________. When a car negotiates a curve, the centripetal force is provided by_____________.

Explanation / Answer

1.

Fc = mv^2/r

2.

ac =v^2/r

c = sqrt (ac*r)

3.

ac = v^2/r

ac = (5 m/sec)^2/0.75 m

ac = 33.33 m/sec^2

4.

Fc = m*ac

Fc = 0.5 kg* 33.33 m/sec^2

Fc = 16.67 N

5.

angular spped = tangential speed/radius

w = 10/50

w = 0.2 rad/sec

6.

Fc = mv^2/r = 0.4*10^2/50

Fc = 0.8 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote