On a beautiful baseball day with air temperature of 20 0 C, a pitcher throws a 0
ID: 1417673 • Letter: O
Question
On a beautiful baseball day with air temperature of 200 C, a pitcher throws a 0.142 kg baseball at 49 m/s towards home plate. As it travels 19.4 m, the ball slows down to a speed of 36 m/s because of air resistance. Calculate the change in the temperature of the air through which the ball passes. For air M= 28.9 g/mol and Cp =7R/2. Hint: Assume the change in temperature happens only for a cylinder of air 19.4 m in length and radius of 3.7 cm. Assume that the energy loss of the ball due to its change in KE and is all absorbed by the air.
Explanation / Answer
the volume of air column is
pi*r^2 *d = pi*0.037^2*19.4 = 0.08344 m^3 = 83.44 L
the density of air can be found by ideal gas law
PV = nRT = m/M RT
P = /M *RT
= 1.013*10^5*0.0289/(8.31*293.15) =1.202 g/L
m = 1.202*83.44 = 100.3 g
n = m/M = 100.3/28.9 = 3.47 mol
the lost of Ke of the ball
1/2 *0.142*(49^2-36^2) =78.46 J
78.46 J = 3.47 *7R/2 delta T
delta T = 0.78 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.