An 86.0-m-long brass rod is struck at one end. A person at the other end hears t
ID: 1417734 • Letter: A
Question
An 86.0-m-long brass rod is struck at one end. A person at the other end hears two sounds as a result of two longitudinal waves, one traveling in the metal rod and the other traveling in the air.
Part A
What is the time interval between the two sounds? Take the speed of sound in air to be 344 m/s .
An 86.0-m-long brass rod is struck at one end. A person at the other end hears two sounds as a result of two longitudinal waves, one traveling in the metal rod and the other traveling in the air.
Part A
What is the time interval between the two sounds? Take the speed of sound in air to be 344 m/s .
Explanation / Answer
Ebrass = 90 GPa
p = density of brass = 8.6*10^3 kg/m^3
Vrod = sqrt (E/p) = sqrt (90*10^9/(8.6*10^3))
Vrod = 3234.98 m/sec
distance = velocity*time
time to travel 86 m long brass rod
tb = d/Vrod = 86/3234.98
tb = 0.0266 sec
time to travel in air
tair = 80/344 = 0.232 sec
time difference will be
dt = 0.232 - 0.0266 = 0.2054 sec
dt = 0.2054 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.