At room temperature, what is the strength of the electric field in a 12-gauge co
ID: 1417861 • Letter: A
Question
At room temperature, what is the strength of the electric field in a 12-gauge copper wire (diameter 2.05 mm) that is needed to cause a 4.50-A current to flow? (See Table 25.1 in textbook for values of resistivity.) 5.211 times 10^-3 V/m 1.173 times 10^-2 V/m 2.986 times 10^-2 V/m 9.380 times 10^-2 V/m 2.345 times 10^2 V/m When a resistor with resistance R is connected to a 1.50-V flashlight battery, the resistor consumes 0.0625 W of electrical power. (Throughout, assume that each battery has negligible internal resistance.) What power does the resistor consume if it is connected to a 12.6-V car battery? Assume that R remains constant when the power consumption changes.Explanation / Answer
4)
The electric field E = J
Where is the resistivity and J is the density of the current
Resistivity of copper = 1.724 x 10-8 ohm.m
Current density J = I/A
Where I is the current in the wire and A is the area of crossection
A = r2
r = 2.05/2 mm = 1.025 mm = 1.025 x 10-3 m
A = 3.14 x (1.025 x 10-3)
A = 3.3x 10-6 m2
J = I/A
J = 4.5 / 3.3x10-6
J =1.36 x 106 A/m2
E = J
= 1.724 x 10-8 x 1.36 x 106
E = 2.345 x 10-2 V
5)
Electric power P = V2/R
0.0625 = 1.52/R
R = 1.52/0.0625
R = 36 ohm
P ‘ = v’2/R
= 12.62/36
= 4.41 w
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.