Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose we have two rectangular plates with a width of .060 and a length of 5.5m

ID: 1418065 • Letter: S

Question

Suppose we have two rectangular plates with a width of .060 and a length of 5.5m that comprise a parallel plate capacitor. If the space between the plates is filled with air (k=1) and the plates are .0020mm apart, what is their capacitance? If the capacitor is connected to a 12 V battery, what is the energy stored in the capacitor? Suppose we have two rectangular plates with a width of .060 and a length of 5.5m that comprise a parallel plate capacitor. If the space between the plates is filled with air (k=1) and the plates are .0020mm apart, what is their capacitance? If the capacitor is connected to a 12 V battery, what is the energy stored in the capacitor?

Explanation / Answer

area=0.06*5.5=0.33m2

d=0.002/1000m

c=E0ErA/d=8.85 x 10-12 F/m *1*0.33/(0.002/1000)=1.46x10-6F

E=(1/2)CV2=1/5*1.46x10-6*122=1.0512x10-4J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote