Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A student drove to the university from her home and noted that the odometer on h

ID: 1418163 • Letter: A

Question

A student drove to the university from her home and noted that the odometer on her car increased by 15.0 km. The trip took 18.0 min. (a) What was her average speed? ________km/h (b) If the straight-line distance from her home to the university is 10.3 km in a direction 25.0° south of east, what was her average velocity? _________km/h (25° S of E) (c) If she returned home by the same path 7 h 30 min after she left, what were her average speed and velocity for the entire trip? average speed _________km/h average velocity __________ km/h A student drove to the university from her home and noted that the odometer on her car increased by 15.0 km. The trip took 18.0 min. (a) What was her average speed? ________km/h (b) If the straight-line distance from her home to the university is 10.3 km in a direction 25.0° south of east, what was her average velocity? _________km/h (25° S of E) (c) If she returned home by the same path 7 h 30 min after she left, what were her average speed and velocity for the entire trip? average speed _________km/h average velocity __________ km/h A student drove to the university from her home and noted that the odometer on her car increased by 15.0 km. The trip took 18.0 min. (a) What was her average speed? ________km/h (b) If the straight-line distance from her home to the university is 10.3 km in a direction 25.0° south of east, what was her average velocity? _________km/h (25° S of E) (c) If she returned home by the same path 7 h 30 min after she left, what were her average speed and velocity for the entire trip? average speed _________km/h average velocity __________ km/h

Explanation / Answer

distance S=15 km

time t=18 min=18/60=0.3 hour

(a) ans

the average speed =total distance /time=15/0.3=50 km/h

(b) ans

distance S=10.3 km

time t=0.3 h

the average velocity V=10.3/0.3=34.33 km/h

(c) ans

time T=7.3 hour

the average speed =total distance /total time =10.3+10.3/7.3=2.822 km/h

the average speed =total displacement/total time =20.6/7.3=2.821 km/h

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote