A student drove to the university from her home and noted that the odometer on h
ID: 1652228 • Letter: A
Question
A student drove to the university from her home and noted that the odometer on her car increased by 16.0 km. The trip took 16.0 min. (a) What was her average speed? km/h (b) If the straight-line distance from her home to the university is 10.3 km in a direction 25.0 degree south of east, what was her average velocity? km/h (25 degree S of E) (c) If she returned home by the same path 7 h 30 min after she left, what were her average speed and velocity for the entire trip? average speed km/h average velocity km/h A commuter backs her car out of her garage with a constant acceleration of 1.60 m/s^2. (a) How long does it take her to reach a speed of 2.20 m/s? (b) If she then brakes to a stop in 0.8 s, what is her (constant) deceleration? m/s^2 Assume that an MX missile goes from rest to a suborbital velocity of 9.50 km/s in 80.0 s (the actual speed and time are classified). What is its average acceleration in m/s^2? m/s^2 What is its average acceleration in multiples of g?Explanation / Answer
Given,
D = 16 km ; t = 16 min = 0.267 hr
a)The average speed will be:
Vav = 16 km/0.267 hr = 59.93 km/hr
Hence, Vav = 59.93 km/hr
b)In this case,
Vav = 10.3 km/0.267 = 38.58 km/hr
Hence, Vav = 38.58 km/hr
c)Including return trip distance is:
D = 2 x 16 = 32 km
Vav = 32/7.5 = 4.27 km/hr
Average velocity = 0
Hence, Vav = 4.27 km/hr and Velocity(avg) = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.