A 2.50-kg grinding wheel is in the form of a solid cylinder of radius 0.100 m. P
ID: 1418286 • Letter: A
Question
A 2.50-kg grinding wheel is in the form of a solid cylinder of radius 0.100 m.
Part A
What constant torque will bring it from rest to an angular speed of 1200 rev/min in2.5 s?
Express your answer with the appropriate units.
Part B
Through what angle has it turned during that time?
Part C
Use equation W=z(21)=z to calculate the work done by the torque.
Express your answer with the appropriate units.
Part D
What is the grinding wheel’s kinetic energy when it is rotating at 1200 rev/min?
Express your answer with the appropriate units.
Part E
Compare your answer in part (D) to the result in part (C).
=Explanation / Answer
I = ½mr² = ½ * 2.5kg * (0.1m)² = 0.0125 kg·m²
= 1200rev/min * 1min/60s * 2rads/rev = 125.66 rad/s
= - / t = -125.66rad/s / 2.5s = 50.264 rad/s²
A) = I = -0.0125kg·m² * 50.264rad/s² = -0.6283 N·m (that is, against the initial velocity)
B) = ½t² = ½ * 50.264rad/s² * (2.5s)² = 157.075 rads
C) W = = -0.6283N·m * 157.075rads = -98.69 J
D) KE = ½I² = ½ * 0.0125kg·m² * (125.66rad/s)² = 98.69 J
E) They compare well.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.