A 2.5 kg object oscillates at the end of a vertically hanging light spring once
ID: 1469351 • Letter: A
Question
A 2.5 kg object oscillates at the end of a vertically hanging light spring once every 0.65 s .
I really need Help with part D please.
How long will it take to get to the equilibrium position for the first time?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
0.163 s
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
What will be its maximum speed?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
1.84 ms
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part D
What will be the object's maximum acceleration?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
93.4ms2
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining
t =0.163 s
Explanation / Answer
angular frequency of motion, w = 2*pi/T
= 2*pi/0.65
= 9.67 rad/s
we know, Vmax = A*w (here A is amplitude)
==> A = Vmax/w
= 1.84/9.67
= 0.19 m
D) a_max = A*w^2
= 0.19*9.67^2
= 17.8 m/s^2 <<<<<<------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.