A 2.4 kg iron ball is dropped from a height of 14 m onto a concrete roadway, and
ID: 2233557 • Letter: A
Question
A 2.4 kg iron ball is dropped from a height of 14 m onto a concrete roadway, and 2.5% of its kinetic energy at the time it reaches the ground is transformed into internal energy in the ball itself. (The rest of the energy is transmitted to the ground, converted into sound energy, and so on.) What is the ball's increase in temperature?Explanation / Answer
v^2 = 0 + 2*(9.8)*(14) => v = 16.565 m/s => Kinetic energy = (1/2)*2.4*(16.565)^2 = 329.28 J => change in internal energy = (2.5/100)*329.28 = 8.232 J since, specific heat of iron = 0.45 J/Kg/K => 2.4*0.45*T = 8.232 => T = 7.6 C => cchange in temperature = 7.6 degrees..
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.