A 2.3 k g object is moving to the right with a speed of 1.0 m / s when it experi
ID: 2143466 • Letter: A
Question
A 2.3kg object is moving to the right with a speed of 1.0m/s when it experiences the force shown in the figure (a). What is the object's speed after the force ends?
A 2.3kg object is moving to the right with a speed of 1.0m/s when it experiences the force shown in the figure (b). What is the object's speed after the force ends?
Explanation / Answer
v = u+at
a = F/m
F = 2
a = 2/2.3
v = 1 + 2/2.3 * 1/2
v = 1.43 m/sex
b) = F = -2
a = -2/2.3
v = 1-2/2.3 * 1/2
v = 0.57 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.