A 2.2 kg soccer ball is kicked from the ground with an initial speed of 19.5 m/s
ID: 1703503 • Letter: A
Question
A 2.2 kg soccer ball is kicked from the ground with an initial speed of 19.5 m/s at anupward angle of 45 degrees. A player 55 m away in the direction of the kick starts running to meet the ball at that instant. What must be her average speed if she is to meet the ball just as it hits the ground?
I need someone to check my answer on this one. I got that her average speed must be 5.78 m/s in order to meet the ball just as it hits the ground. Please show work...
Explanation / Answer
vertical component of initial speed, v(v) = 19.5sin45 =19.5/sqrt(2) horizontal component of initial speed, v(h) = 19.5cos45 = 19.5/sqrt(2) t = time taken by the ball to go up and down to hit the ground => t = 2*v(v)/g = 2*19.5/sqrt(2)/9.8 = 2.814 s horiz. distance travelled in t time = v(h)*t = 19.5/sqrt(2)*2.814 = 38.8 m distance travelled by player in time t = 55 - 38.8 = 16.2 m her average speed = distance/time = 16.2/2.814 = 5.76 m/s (NASWER)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.