A 2.1 kg block rests on a 30 slope and is attached by a string of negligible mas
ID: 1789395 • Letter: A
Question
A 2.1 kg block rests on a 30 slope and is attached by a string of negligible mass to a solid drum of mass 0.80 kgand radius 6.9 cm , as shown in the figure (Figure 1) . When released, the block accelerates down the slope at 1.7 m/s2 .
What is the coefficient of friction between block and slope?
A 2.1 kg block rests on a 30 slope and is attached by a string of negligible mass to a solid drum of mass 0.80 kgand radius 6.9 cm , as shown in the figure (Figure 1) . When released, the block accelerates down the slope at 1.7 m/s2 .
What is the coefficient of friction between block and slope?
Explanation / Answer
The drum at the top of the slope and the string rotates the drum as the block slides.
2.1*g*(sin30 degree - cos30 degree * uk) - T = 2.1*1.7
Where, T is the string tension
since the string is on the rim of drum and doesn't slip
Summation(T) = I*alpha = I*a/r
where, I is the moment of inertia of the drum and a is the acceleration of the block
For the drum
I = 0.80*r^2/2
Summation(T) = T*r
T*r = 0.80*r^2*1.7/(2*r)
simplify
T = 0.80*1.7/2
T = 0.68 N
plug that in above
2.1*9.8*(sin30 degree - cos30 degree*uk) - 0.68 = 2.1*1.7
solve for uk
uk = (sin30 degree - (2.1*1.7+0.68)/(2.1*9.8))/cos30 degree
= 0.3389
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.