A 2.00-kg block is pushed against a spring with negligible mass and force consta
ID: 2176624 • Letter: A
Question
A 2.00-kg block is pushed against a spring with negligible mass and force constant k = 400N/m , compressing it 0.220m . When the block is released, it moves along a frictionless, horizontal surface and then up a frictionless incline with slope 37.0degree.(A)What is the speed of the block as it slides along the horizontal surface after having left the spring?
(B)How far does the block travel up the incline before starting to slide back down?
Image: http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1260229/1/YF-07-30.jpg
Explanation / Answer
A) 0.5mv^2= 0.5kx^2 0.5*2*v^2 = 0.5*400*0.22^2 v = 3.11m/s B) 0.5*kx^2 = mgh 0.5*400*0.22^2 = 2*9.8*h h = 0.493m s = 0.493/sin37 = 0.82 metres
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.