A 2.00 g sample of a salt (MX_(s)) is added to 20.0 g of water at 22.0 degree C
ID: 509608 • Letter: A
Question
A 2.00 g sample of a salt (MX_(s)) is added to 20.0 g of water at 22.0 degree C in a calorimeter. The maximum calculated temperature is 23.3 degree C. If the specific heat of the salt is 0.663 J/degree C-g, what is the enthalpy of solution for the salt MX if its molar mass is 68.0 g/mol? Based on your answer for #3 (above), what is delta H_f (X_(aq))? Use formation equations to find your answer. Failure to do so will result in zero credit. Delta H_f (MX_(s)) = -385.4 kJ/mol; delta H_f (M*_(aq) = -298.4 kJ/molExplanation / Answer
Question 4.
Te value of the enthalpy of solution must be NEGATIVE. since it is EXOTHERMIC, meaning it increases the surroundings temperature
The formation equation:
MX(s) --> M+(aq) + X-(aq)
HRxn = H-M+(aq) + H-X-(aq) - MX(s)
HRxn previous examples = Q/n = 110.6/(2/68) = 3760.4 J = -3.76 kJ
so
-3.76 = -298.4 + H-X- - (-385.4)
H-x = -3.76+298.4-385.4
H-X = -90.76 kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.