A 2.0 resistor is connected across a 6.0 V power supply. An ammeter with interna
ID: 1539319 • Letter: A
Question
A 2.0 resistor is connected across a 6.0 V power supply. An ammeter with internal resistance of 1.0 is used to measure the current in this circuit. What is the ammeter reading?
A. 2.0 A
B. 4.0 A
C. 3.0 A
D. an ammeter with less resistance than the rest of the circuit will not produce a reading
E. 1.0 A
Four 12 resistors are connected together. Which of the following resistances cannot be formed using all 4 resistors?
A.20
B.9.0
C.48
D.60
E.12
An electron is moving at 3.6 × 106 m/s perpendicular to a uniform magnetic field. If the radius of the path is 18 mm, what is the magnitude of the magnetic field?
A.9.3 mT
B.1.1 mT
C.70 mT
D.8.9 nT
E.1.6 T
Which of the following statements is true?
A.electric field lines are perpendicular to equipotential surfaces
B.equipotential surfaces intersect in straight lines
C.equipotential surfaces intersect in curved lines
D.electric field lines stay inside equipotential surfaces
E.equipotential surfaces are parallel to each other
Three point charges are located on the x-axis. The first charge, q1 = 10.0 µC, is at x = -1.00 m; the second charge, q2 = 20.0 µC, is at the origin; and the third charge, q3 = -30.0 µC, is located at x = 2.00 m. What is the force on q2?
A.1.65 N in the negative x-direction
B.4.80 N in the positive x-direction
C.1.50 N in the negative x-direction
D.4.65 N in the negative x-direction
E.3.15 N in the positive x-direction
Explanation / Answer
here
the ammeter will always connect in series with resistance
so the total resistance of the circuit is
Req = 2 + 1
Req = 3 ohm
then the reading of ammeter is
I = V / R
I = 6 / 3
I = 2 amp
so the correct option is A) 2 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.