A 2.00 g bullet hits and becomes embedded in a 5.00-kg woodblock which is hangin
ID: 1754302 • Letter: A
Question
A 2.00 g bullet hits and becomes embedded in a 5.00-kg woodblock which is hanging from a 1.20 m long string. This causesthe block to swing through an arc of 3.50 degrees. What wasthe speed of the bullet before it hit the block? The final answer is 524 m/s but don't know how to getthat. A 2.00 g bullet hits and becomes embedded in a 5.00-kg woodblock which is hanging from a 1.20 m long string. This causesthe block to swing through an arc of 3.50 degrees. What wasthe speed of the bullet before it hit the block? The final answer is 524 m/s but don't know how to getthat.Explanation / Answer
mass of bullet m = 2 g = 0.002 kg mass of vblock M = 5 kg Length of the string L = 1.2 m angle = 3.5 degree Total mass M ' = m + M = 5.002 kg Kinetic energy just after collision = potential energy atmaximum height ( 1/ 2) M ' v ^ 2 = M ' gh v = [2gh ] height h = L ( 1- cos ) =2.238* 10 ^ -3 m So, v = 0.2094 m / s from law of conservation of momentum , m u + M U = M ' v where U = initial speed of the block = 0 So, mu = M ' v Therefore initial speed of the bullet u = M ' v /m = 524 m / s from this h = v ^ 2 / 2gRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.