A 2.0-cm-diameter spider is 3.0 m from a wall. Part A Determine the focal length
ID: 1430451 • Letter: A
Question
A 2.0-cm-diameter spider is 3.0 m from a wall.
Part A
Determine the focal length f and position s (measured from the wall) of a lens that will make a double-size image of the spider on the wall.
Express your answers using two significant figures separated by a comma.
A 2.0-cm-diameter spider is 3.0 m from a wall.
Part A
Determine the focal length f and position s (measured from the wall) of a lens that will make a double-size image of the spider on the wall.
Express your answers using two significant figures separated by a comma.
f, s = mExplanation / Answer
Magnified and image is required, so convex lens is being used
Consider real image on the wall
so the distance of the screen(wall) from lens = v
distance of the object from the lens = -(3 - v)
now 1/f = 1/u + 1/v = -1/(3 -v) + 1/v
but v/(3-v) = 2
or v = 6 - 2v or v = 2m
so 1/f = 1/1 + 1/2 = 3/2
f = 2/3 = 0.66m
s' = 2m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.