A 2.0-cm-tall candle flame is 2.0 m from a wall. You happen to have a lens with
ID: 1784420 • Letter: A
Question
A 2.0-cm-tall candle flame is 2.0 m from a wall. You happen to have a lens with a focal length of 42 cm .
A: How many places can you put the lens to form a well-focused image of the candle flame on the wall?
Number of places = 2 **Correct**
B: What are the distance between the candle and the lens for each location?
x1,x2 = 60 cm , 140 cm **Correct**
QUESTION:
C: For each location, what is the height of the image? (Express your answer using two significant figures separated by a comma.)
h'1, h'2 = _______ cm
D: For each location, what is the orientation of the image?
both are upright first is upright, second is inverted first is inverted, second is upright both are invertedExplanation / Answer
Apply lens equation
1/f = 1/p + 1/q
1/42 = 1/60 + 1/q
q = 140 cm
from the magnification equaiton
m = -q/p
hi/ ho = -q/p
h1'= hi = ho ( - q/p)
= 2 cm ( - 140/ 60)
= -4.66 cm
m = -q/p = -140/60 = -2.33
Apply lens equation
1/f = 1/p + 1/q
1/42 = 1/140 + 1/q
q = 60cm
from the magnification equaiton
m = -q/p
hi/ ho = -q/p
hi = ho ( - q/p)
= 2 cm ( - 60/ 140)
h2' = hi = -0.857 cm
m = -60/140 = -0.428
in both cases magnfication of negative so both are inverted
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.