A 2.00 cm diameter 5.00 cm long solenoid has 04 turns and has a 1.00 cm diameter
ID: 2075173 • Letter: A
Question
A 2.00 cm diameter 5.00 cm long solenoid has 04 turns and has a 1.00 cm diameter loop inside it. The loop has a resistance of 0.600 Ohm. What is the current in the loop at 0.0140 s? The the maximum and the minimum current in the graph have the same magnitude which is 4.70 A. The figure provided shows a switch that has been in position 1 for a long time. If it is changed to position 2 at t = 0 s, what is the first time at which the current is maximum? L = 7.70 mH, C = 50.2 mu F, V = 2.56 V and R = 1.29 Ohm.Explanation / Answer
q1)
rate of change of current , di/dt = 2 * 4.7/(0.02)
di/dt = 470 A/s
NOw, for the induced current in the loop
induced current = u0 * n * di/dt * pi * r^2/R
induced current = 4pi *10^-7 * 104/0.05 * 470 * pi * (0.01/2)^2/0.600
induced current = 1.61 *10^-4 A
the induced current is 1.61 *10^-4 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.