Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.2 kg piece of wood slides on the surface shown in the figure. Help, please!

ID: 3896262 • Letter: A

Question

A 2.2 kg piece of wood slides on the surface shown in the figure. Help, please!

A 2.2kg piece of wood slides on the surface shown in the figure below. The curved sides are perfectly smooth, but the rough horizontal bottom is 8m long and has a kinetic friction coefficient of 0.28 with the wood. The piece of wood starts from rest h = 4.0 m above the rough bottom. Find the distance along the rough patch from position A to where the wood will eventually come to rest. Will the block cross the rough patch at least once ? if so how high will it rise on the other side after the first pass?

Explanation / Answer

a)
let u is the velocity at the bottom,

u = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*4) = 8.854 m/s

workdone by friction, w = -mue*m*g*d

= -0.28*2.2*9.8*8

= - 48.2944

let V is velocity after crossing the rough surface.

we know, workdone = chnage in kinetic enrgy

W = 0.5*m*(v^2-u^2)

v = sqrt(u^2 + 2*W/m)

= sqrt(8.854^2 - 2*48.2944/2.2)

= 5.873 m/s

when it comes back, it will come to stop on rough surface after travelling x distance.

0.5*m*v^2 = mue*m*g*x

==> x = 0.5*v^2/mue*g


= 0.5*5.873^2/0.28*9.8

= 6.285 m

so, at 8 - 6.285 = 1.7125 m from point A the body comes to rest.

b) h = v^2/2*g

= 5.873^2/(2*9.8)

= 1.76 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote