A 2.1 kg solid sphere ( I= 0.4mR 2 ) rolls along a horizontal surface with a spe
ID: 2258166 • Letter: A
Question
A 2.1 kg solid sphere ( I= 0.4mR2) rolls along a horizontal surface with a speed of 7.8 m/s.What is the total kinetic energy of the sphere?
2 Suppose a solid sphere of mass 450 g and radius 5.0 cm rolls without slipping down an inclined plane starting from rest. The inclined plane is 3.7 m long and makes an angel of 15 ofrom the horizontal. The linear velocity of the sphere at the bottom of the incline is _______ m/s.
3 A roofing tile slides down a roof and falls off the roof edge 10 m above the ground at a speed of 6 m/s. The roof makes an angle of 30 degrees to the horizontal. At what horizontal distance from the exit point on the roof does the tile land?
Explanation / Answer
K.E.=1/2*m*v^2+1/2*I*w^2
=1/2*1.4*m*v^2
=89.43 J ans
2.)applying conservation of energy principle
K.E.=P.E.
1/2*1.4*m*v^2=m*g*h*sintheta
v=3.66 m/s
3.)time s=ut+1/2*g*t^2
t=1.15 s
so horizontal distance from the exit point on the roof does the tile land
=6*cos(30)*1.15
=5.97 m ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.