A 2.00-kg object isattached to a spring and placed on a horizontal, smoothsurfac
ID: 1677920 • Letter: A
Question
A 2.00-kg object isattached to a spring and placed on a horizontal, smoothsurface.
A horizontal force of20.0 N is required to hold the object at rest when it is pulled0.200 m
from its equilibriumposition (the origin of the x axis).The object is now released from rest
with an initialposition of xi =0.200 m, and it subsequently undergoes simple harmonic
oscillations. Find(a) the force constant of the spring, (b) the frequency of theoscillations,
and (c) the maximumspeed of the object. Where does this maximum speed occur?(d)
Find the maximumacceleration of the object. Where does it occur? (e) Find thetotal
energy of theoscillating system. Find (f) the speed and (g) the acceleration ofthe object
when its position is equal to onethird of the maximum value.
Explanation / Answer
we are given with m = 2.00 kg F = 20.0 N x = 0.200 m xi = 0.200 m (a) we know that F = k x so the force constant of the spring willbe k = F / x = 20.0 N / 0.200 m = ........ N . m (b) we know that = (k / m) = ....... rad / s as = 2 f the frequency will be f = / 2 = ........ Hz (c) the maximum speed of the object willbe vmax = A =....... m / s (d) amax = 2A =........ m / s2 (e) the total energy of the oscillating systemwill be E = (1 / 2) k A2 = ......... J (f) the speed will be v = (A2 -x2) = ........ m / s (g) a = 2 x = ........ m /s2Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.