A 2.00 kg ball is thrown straight upward from the top of a 50.0 m high building
ID: 1600569 • Letter: A
Question
A 2.00 kg ball is thrown straight upward from the top of a 50.0 m high building with an initial speed of 10.0 m/s. a. What are potential and kinetic energies at the top of the building? b. What is the total energy at the top of the building? c. What is the total energy at the highest point? d. What are the potential and kinetic energies at the highest point? e. What is the maximum height? f. What is the total energy at the ground? g. What are the potential and kinetic energies at the ground? h. What is its speed at the ground?Explanation / Answer
m = 2 kg, h = 5 m , u = 10 m/s
(a) potential energy U = mgh
U = 2*9.8*5 = 98 J
kinetic energy = 0.5mu^2
K = 0.5*2*10^2 = 100 J
(b) T = K+U
T = 100+98= 198 J
(c) from conservaiton of energy
energy at top of building = energy at highest point
T = 198 J
(d) At heighest point v = 0
Kinetic energy = 0
potential energy = 198 J
(e) U = mgH = 198
2*9.8*H = 198
H =10.10
(f) from conservaiton of energy
total energy at groung T = 198 J
(g) height =0
Kinetic energy = 198 J
potential energy = 0
h) K = 0.5mv^2
198 = 0.5*2*v^2
v= 14.07 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.