A 2.0-g lead bullet was shot into a 2.0- kg block of wood. The block of wood wit
ID: 1627373 • Letter: A
Question
A 2.0-g lead bullet was shot into a 2.0- kg block of wood. The block of wood with the bullet stuck in it was hung from a string and rose to a height 0.50 cm above its initial position. From that information we calculated that the initial speed of the bullet was about 300 m/s (close to the speed of sound). What was the bullet like when it stopped? Using conservation of energy and conservation of momentum, we decided that the internal energy of the bullet, block system had increased substantially. If the change of internal energy of the bullet was half that of the system, would this change be enough to melt the bullet? Assume that the bullet had a temperature of 50 degree C when it left the gun. The melting temperature of lead is 330 degree C. It has a specific heat capacity of 130 J/(kg degree C and a latent heat of fusion of 25 J/g. The specific heat capacity of wood is 1700 J/(kg degree C).Explanation / Answer
Energy of the system converted into heat, E = (1/2)mv² - (m+M)gh = 0.5*0.002*300² - 2.002*9.81*0.005 = 90 J
Let the actual temperature rise of the bullet be T.
change in internal energy of the bullet = (1/2) *E
or, m*c*(T-50) = 0.5*90
or, T = 45/(0.002*130) + 50 = 223.07 °C
Bullet will become heated but will not melt as ,T=223.7 °C<330 °C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.